Vše, co potřebujete vědět o baňkování

Baňkování je léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny, jejíž léčebné účinky lidé využívají více než 5 000 let. Řadíme ji mezi metody přírodní nebo alternativní medicíny, ale její obliba stoupá i mezi lékaři. Tuto tradiční metodu léčení můžete nyní využívat i vy, a to i doma. Na následujících řádcích si přečtete vše, co byste měli vědět o baňkování.

Historie baňkování

Kořeny baňkování bychom nalezli ve starověké Číně, kde je i dnes běžně používána. Na rozdíl od Evropy nebyla v Asii léčba baňkováním téměř vytlačena moderní medicínou a stále zůstává běžnou léčebnou metodou, jejíž tradice nebude nikdy zapomenuta.

V Evropě naopak dochází k návratu k tradičním přírodním metodám léčení až v posledních letech. Lidstvo stále více obrací svou pozornost zpět k přírodě a sahá po přírodní kosmetice, veganské stravě nebo alternativní medicíně. I zde v České republice nyní baňkování zažívá jakési obrození a rozdíly mezi přírodní a moderní medicínou se v očích veřejnosti pomalu, ale jistě stírají.

Dnes je baňkování skvělým doplňkem ke klasické masáži, ale používá se i při rehabilitaci a onemocněních pohybového aparátu. Našlo si své místo i v kosmetice, kde se využívá k vyhlazování pleti, odstraňování mimických vrásek a je také skvělým pomocníkem v boji proti celulitidě.

Masážní baňky

Nyní si rozebereme druhy baněk, se kterými se můžete potkat. Nejoblíbenější a nejčastější jsou baňky skleněné, jejichž přisátí se provádí pomocí ohně. Podtlak v baňce vznikne vyhořením kyslíku poté, co do baňky na chvíli vložíte hořící tampon a následně rychle přiložíte na kůži. Existují zpravidla dva druhy skleněných baněk: tenkostěnné a tlustostěnné. Častěji se pro nízkou hmotnost a snadnou manipulaci používají tenkostěnné baňky, ale i tlustostěnné mají své výhody – jsou výrazně odolnější proti rozbití a lépe udržují teplo.

Skleněné masážní baňky

Sada skleněných masážních baněk

 

Do samostatné skupiny spadají masážní baňky s balónkem. Vyrábí se také ze skla, ale jejich součástí je gumový balónek, jehož zmáčknutím a puštěním se po přiložení vytváří podtlak. Manipulace s těmito baňkami je velmi snadná a je vhodnou alternativou pro všechny, kteří mají obavy z přikládání pomocí ohně.

Skleněné masážní baňky s balónkem

Skleněné masážní baňky s balónkem

Využít můžete také silikonové nebo gumové masážní baňky, které jsou skvělým doplňkem k profesionální i domácí masáži nebo lymfodrenáži. Manipulaci s nimi zvládne úplně každý, podtlak se vytváří pouhým zmáčknutím, přiložením na vybrané místo a puštěním. Na rozdíl od skleněných nebo plastových baněk dosáhnout jen slabého podtlaku, který je nicméně ideální na prokrvení masírovaných částí děla a lze je použít i na celulitidu.

Silikonové masážní baňky

Sada silikonových masážních baněk

Další variantou jsou plastové baňky vybavené ventilkem, v nichž podtlak vznikne odsátím vzduchu pomocí speciální k tomu určené pumpičky. Jsou oblíbené především pro svoji lehkost a odolnost proti rozbití.

Plastové masážní baňky

Sada plastových baněk s pumpičkou

Bambusové baňky se u nás v praxi moc nepoužívají – terapie s nimi je nepříjemná a poměrně bolestivá, navíc je není možné vydezinfikovat. Běžně se však využívají v asijských zemích. U nás se využívají hlavně jako zajímavé dekorace.

Bambusové masážní baňky

Bambusové masážní baňky

Posledním druhem baňky, kterým se budeme zabývat, jsou tibetské měděné baňky. Tyto baňky jsou alternativou ke skleněným baňkám – rovněž se přikládají pomocí ohně, ale jejich nespornou výhodou je nerozbitnost. Baňkování měděnými baňkami se běžně provádí v tradiční čínské a klasické tibetské medicíně.

Tibetské měděné baňky

Tibetská měděná baňka

Způsoby baňkování

Masážní baňky je možné využívat třemi způsoby:

V prvním případě se baňky přiloží na jedno místo a již se s nimi nepohybuje. Nechají se 5 až 15 minut působit a poté se odejmou. Při přikládání baněk můžeme využít tzv. Headových reflexních zón, což jsou místa na pokožce propojená s míchou a vnitřními orgány. Nemoci vnitřních orgánů se prostřednictvím nervů a míchy promítají do těchto míst, v důsledku čehož se pokožka stává citlivou a bolestivou. Znalost Headových zón umožňuje zjistit, který orgán v těle není zcela v pořádku. Baňky můžete přikládat i na akupunkturní body nebo na speciální zóny ke zmírnění migrény, bolesti kloubů či nachlazení.

Oproti přiložení se masáž baňkami provádí se slabším podtlakem, a protože se s baňkou pohybuje, je nezbytné použít masážní olej. Odejmutí a opětovné přiložení baňky je v tomto případě poměrně časté, proto jsou nejvhodnější silikonové masážní baňky. Masáž silně prokrvuje tkáně, podporuje mízní oběh a aktivuje samoléčebné procesy.

Krvavé baňkování je metoda, kterou se v tomto článku nebudeme dopodrobna zabývat. Proces je v tomto případě stejný jako u běžného baňkování, jen s tím rozdílem, že se pokožka nejprve propíchne. Baňkování končí až tehdy, dokud z baňkovaného místa krev sama nepřestane vytékat. Do té doby může být třeba baňku i několikrát odejmout, vyčistit a znovu přiložit. Tato metoda se u nás téměř nepoužívá, nicméně pokud ano, provést ji může pouze lékař.

Baňkování

Baňkování

Léčebné účinky baňkování

Pozitivní účinky baňkování na lidské zdraví již byly prověřeny roky a roky používání této tradiční léčebné metody. Pomoci vám může se širokou škálou zdravotních problémů, ale pozor, i baňkování má své limity. Pojďme se nyní podívat, kdy je pro vás baňkování vhodné, a kdy naopak nikoliv.

Indikace

Baňkování je poměrně univerzální metodou a má prokazatelné účinky na následující zdravotní potíže a nemoci:

 • zatuhlé svaly,
 • bolesti kloubů, revma, artritida,
 • neuralgické bolesti,
 • astma,
 • bolesti a onemocnění páteře a pohybového aparátu,
 • migréna a jiné bolesti hlavy,
 • nedostatečné prokrvení,
 • slabá imunita.

Kontraindikace

Ani baňkování však není vždy tím správným řešením a mohlo by vám spíše uškodit, proto masáž nepodstupujte v následujících případech:

 • těhotenství,
 • nádorové onemocnění,
 • poškozená kůže,
 • srdeční onemocnění,
 • křečové žíly.

Vakuová masáž obličeje

Díky svým mimořádným účinkům si baňkování nachází své místo i v kosmetice. Jednou z nejpoužívanějších technik je vakuová masáž obličeje, která zlepšuje prokrvení a metabolismus. Také aktivuje syntézu elastinu, kolagenu a kyseliny hyaluronové, což v konečném důsledku vede ke zvýšení elasticity kůže a vyrovnání vrásek. Masážní baňky na obličej bývají co do velikosti znatelně menší a lze je použít i na akupunkturní body.

Jaké účinky má baňkování obličeje?

 • Stimulace a regenerace kůže,
 • odstranění otoku tváře,
 • vyrovnávání pleti,
 • bledá pokožka,
 • vrásky.

Opět platí, že ne vždy jsou pro vás baňky vhodné. Vakuové masáži obličeje se vyhněte, pokud máte:

 • akné,
 • opar,
 • molusky,
 • akutní zánět obličejového nervu,
 • mechanické poškození kůže,
 • zvýšenou tělesnou teplotu,
 • nádorové onemocnění,
 • zvětšené žilky.

Vznik hematomů při baňkování

Lokálním přikládáním baněk zpravidla vznikají v místě jejich umístění hematomy (modřiny). Taková reakce je zcela normální a silně aktivuje imunitní systém. V ošetřeném místě se urychluje látková výměna, odbourávají se nežádoucí látky a tělo se čistí od nahromaděných toxinů.

Fleky a modřiny po baňkování značí silné prokrvení podkoží a právě v těchto místech dochází k aktivaci samoléčebných procesů, uvolňují se trigger pointy (bolestivá místa ve svalech) a mizí svalové křeče. Na rozdíl od hematomů vzniklých úrazem, po baňkování vzniklé modřiny nejsou bolestivé. Správné přikládání baněk vám nikdy nezpůsobí bolest ani nepříjemné pocity.

Vše, co potřebujete vědět o baňkování

Modřiny (hematomy) po baňkování