Modřiny po baňkováni

Baňkování je starověká léčebná metoda, která je stále oblíbená díky svým prokazatelným přínosům pro zdraví. Při této technice se na tělo přikládají nejčastěji skleněné, plastové nebo silikonové baňky, které vytvářejí podtlak. Tento postup je známý pro své schopnosti zmírňovat bolesti, uvolňovat svalové křeče a zvyšovat prokrvení. Akupunkturisté a terapeuti čínské medicíny uvádějí, že baňkování má silný protizánětlivý účinek, zlepšuje prokrvení a dokáže se vypořádat se svalovými zatuhlinami. V místě, kde je baňka přiložena, se urychluje látková výměna, odbourávají se nežádoucí látky a tělo se čistí od nahromaděných škodlivých látek. Poslední dobou je také velmi oblíbená baňková kosmetická masáž obličeje. Provádí se speciálními baňkami na obličej.

Proč se tvoří modřiny po baňkování?

Při přiložení baněk podtlakem dochází k úniku tekutiny mimo cévy. Vznikají malé až velké hematomy (většinou pouze v místě přiložené baňky, někdy otoky a vzácně puchýřky. Odborně se tomu říká extravazát.

Lokálním přikládáním baněk na delší dobu (někdy i po krátkém čase – záleží na síle podtlaku) vzniká po baňkování modřina - hematom. Nelekejte se a pokud přikládáte baňky na někoho jiného, vždy ho včas informujte, že tyto hematomy vznikají. Není nic horšího, než vyděšený klient :o)

Tyto modřiny (extravazáty) velmi silně aktivují imunitní systém. Právě v místě přiložení baněk dochází velmi rychle k aktivování léčebných sil vlastního těla. Má tedy zároveň silný protizánětlivý účinek a velice rychle působí i na zánětlivá onemocnění.

Zároveň dojde v podkoží k silnému prokrvení a rozpouští se tím svalové gelózy, uvolňují se trigger point (lokální svalové zatuhliny, bouličky na svalech) a vůbec další svalové křeče a „zatuhliny“.

V ošetřeném místě se urychluje látková výměna, odbourávají se nežádoucí látky a tělo se čistí od nahromaděných medikamentů.

Při segmentální terapii reflexních drah dochází pomocí reflexní cesty k působení a příznivému vlivu na tělesné orgány.

Tyto extravazáty nejsou bolestivé, na rozdíl od hematomů způsobených úrazem. Po ošetření baňkováním necítíte žádné nepříjemné pocity.

! Pokud baňkujete „poprvé“, doporučujeme si vyzkoušet podtlak a přikládání baněk sám sobě například na stehně.

Síla podtlaku při baňkování

Baňky přikládáme buď slabším podtlakem a vytvoření extravazátu je v tomto případě slabší. (Vhodné na baňkovou masáž, baňkovou masáž proti celulitidě, pro starší osoby a děti.) Při masáži baňkami dochází k velmi silnému prokrvení, vznikají velmi silně prokrvené zóny. Modřiny (extravazáty) při baňkové masáži nevznikají tak často. Záleží také na síle podtlaku, jakou zvolíme. Při baňkové masáži obličeje volíme obzvlášť slabý podtlak, Tam bývají modřiny vyloženě nežádoucí.

Nebo baňky přikládáme silnějším podtlakem a vytvoření modřin po baňkování (extravazátu) je v tomto případě běžné a žádoucí. (Přikládání baněk na jedno místo. Baňková terapie.)

Příklad baněk vytvářející slabý, střední a silný podtlak:

sada s balonkem sili fasciq plastove banky 8889_fasciq-cupping-set

Obličejové baňky 

slabý a mírně silný podtlak   

Set of 4 sizes FASCIQ®

střední až silný podtlak  

    Sady baněk s pumpičkou

slabý až extrémně silný podtlak   

Ultimate cupping collection FASCIQ®

slabý až silný podtlak

K čemu jsou dobré modřiny po baňkování?

Hematomem nebo extravazátem dáváme tělu návod, kam mířit. Ukážeme mu, kam obrátit pozornost. Zároveň tím tělo nutíme k vyslání do dané oblasti velkého množství léčebných látek. Zvýšené prokrvení pomáhá odstraňovat látky, které bolest nebo nemoc způsobují a krev s sebou zároveň přináší další léčebné látky.

Baňkování nám může posloužit jako diagnostický nástroj.
Místa, kde vznikají nejsilnější extravazáty můžeme vždy považovat za správně diagnostikovaná. Tyto silné extravazáty nevznikají na zdravém místě. Pokud by jste přiložili baňky na celá záda, uvidíte, že ne vždy reaguje tělo stejně. Nejvíce reaguje právě v místě, odpovídající některému orgánu, segmentu páteře nebo na nemocných místech.
V místech zánětu, otoku a bolestivých oblastech dochází ke zvětšení propustnosti cév (permeabilita).
Lokálně se může pod baňkami objevit nepřirozená bledost a nebo puchýře. To naznačuje silné poruchy prokrvení.

Nezapomínejte, že schopnosti těla odbourávat extravazáty, je v tomto případě velmi individuální a může trvat delší dobu. Schopnosti těla regenerovat a samoléčit se jsou rozdílné. Záleží zde hodně na předchozím životním stylu a 60 letý celoživotní jogín na baňkování bude reagovat jinak, než stejně starý člověk, který sport viděl jenom v televizi a pivo bylo nedílnou součástí jeho tučného oběda :o))

Rada: pro lepší přilnutí baňky k pokožce používáme masážní oleje. Baňka lépe drží. Pokud provádíte baňkovou masáž, tak se bez masážního oleje neobejdete. Pokud použijete pod baňku masážní krém nebo masážní olej, doporučujeme vybrat bylinné, například proti celulitidě, hřejivé, na bolesti svalů a podobně.

Zaujalo vás baňkování? Baňky můžete používat snadno i doma. Na domácí použití jsou ideální sady plastových baněk s pumpičkou.

Tento článek je volně inspirovaný knihou Léčení baňkováním - Piotrowski-Manz Hedwig

Pokud vás baňkování zajímá, můžete baňkování podrobněji nastudovat také v knize Baňkování a moxování pro maséry nebo v knize Baňkování - techniky - aplikace - automasáž

Závěrem

Přestože je baňkování stará metoda, její potenciál pro podporu zdraví a pohody je stále relevantní. Je to jednoduchá, ale účinná terapie, kterou lze využívat k léčení různých onemocnění a potíží. Tak proč to nezkusit?