Jaké jsou rozdíly v akupunkturních jehlách?

Akupunktura se stává stále populárnější metodou léčby a prevence nemocí, a to jak ve světě, tak v Česku. Neustále se otevírají nové terapeutické ordinace, které nabízejí léčebné procedury odvozené ze školy tradiční čínské medicíny. Díky přibývajícím kurzům akupunktury se dostává i domů a stále častěji se využívá jako ad hoc nebo profylaktický způsob řešení různých neduhů.

V akupunktuře jsou nejdůležitější znalosti – znalost přesné polohy akupunkturních bodů, vazeb mezi nimi a jednotlivými orgány a znalost proudění energie Qi meridiány. Pokud rozumíme dobře akupunktuře, pusťme se do popisu jednotlivých druhů akupunkturních jehel

Když poprvé hledáte ty správné akupunkturní jehly, možná vás překvapí velká rozmanitost jejich typů a druhů. Která jehla pro vás bude nejvhodnější? V tomto článku se pokusíme jednoduchým a přehledným způsobem přiblížit rozdíly mezi jednotlivými typy jehel – pojďme na to!

VELIKOST

První, co upoutá při výběru akupunkturních jehel, je rozmanitost velikostí – jak z hlediska jejich délky, tak i průměru čepele.

Délka

Nejběžnější akupunkturní jehly jsou 7 mm, 13 mm, 15 mm, 25 mm, 40 mm, 50 mm, ale existují i ​​kratší jehly dlouhé 3 mm nebo velmi dlouhé, dokonce 100 mm. Mezi těmito velikostmi je mnoho dalších délek – záleží na výrobci jehel. Uvedené velikosti jsou však na trhu nejčastěji vybírané a nejdostupnější.

Na tomto místě stojí za zmínku, že když mluvíme o délce jehly, udáváme pouze délku samotné čepele. Délka uvedená na krabičce neznamená celou délku akupunkturní jehly, ale zahrnuje i délku její rukojeti.

Nejoblíbenější délka jehel je 40 mm – jehly této délky jsou standardní jehly používané při klasické akupunkturní léčbě. Jsou dostatečně dlouhé, aby se daly snadno ovládat a dosáhnout na hůře dostupná místa. Používají se k punkci akupunkturních bodů na pažích, nohou a na těle, zejména v místech, kde tuková tkáň umožňuje snadný přístup k požadovanému bodu. Jehly o délce 25 mm nebo 50 mm, stejně jako jehly 40 mm, se používají při standardní akupunkturní léčbě – respektive pro místa umístěná mělce nebo hlouběji. Výběr jehly této velikosti závisí především na preferencích jednotlivých terapeutů.

Druhou kategorií jsou jehly s délkou čepele 3 až 15 mm. Jehly tohoto typu se často nazývají kosmetické jehly nebo jednoduše jehly na obličej a uši, protože se nejčastěji používají pro kosmetické ošetření obličejovou akupunkturou a ošetření ušní akupunkturou, stejně jako pro terapii SU-JOK. Tyto jehly mají krátké čepele, které jsou ideální pro přesné propichování akupunkturních bodů obličeje a uší.

Akupunkturní ušní jehly

Akupunkturní ušní jehly

Průměr

Nejběžnější průměry jehel, tj. průměry jehel, jsou 0,12 mm, 0,14 mm, 0,16 mm, 0,18 mm, 0,20 mm, 0,22 mm, 0,25 mm, 0,30 mm. Jehly s průměrem pod 0,12 mm nebo nad 0,30 mm jsou velmi vzácné. Čím menší je průměr jehly, tím je jehla ostřejší, ale hůře se zapíchne do kůže – tenká jehla je velmi pružná. Někdy by se však pro punkci konkrétních akupunkturních bodů měly vybrat jehly určité šířky – záleží na typu zákroku, místě vpichu a technice, kterou terapeut používá. Konečně volba vhodného průměru jehly závisí na individuálních preferencích terapeutů a jejich osobních zkušenostech.

Velikost v cunech?

Velikost akupunkturních jehel najdete v tradiční čínské jednotce používané v tradiční čínské medicíně, kterou je cun. Jeden cun odpovídá délce měřené mezi proximálním a distálním interfalangeálním kloubem prostředníku. Podobná vzdálenost je šířka palce měřená v jeho nejširším místě. Tyto délky se budou lišit od osoby k osobě, ale v průměru se budou pohybovat kolem 2,5 cm.

Převedením velikosti jehly z cunů na milimetry můžete použít následující tabulku
0,5 cun = 15 mm
1,0 cun = 25 mm
1,5 cun = 40 mm
2,0 cun = 50 mm
2,5 cun = 65 mm
3,0 cun = 75 mm
3,5 cun = 90 mm
4,0 cun = 100 mm
4,5 cun = 115 mm
5,0 cun = 125 mm

Jehly prodávané v Evropě jsou značeny v milimetrech, nemusíte nic přepočítávat.

RUKOJEŤ

Každá akupunkturní jehla má rukojeť, což je zesílená část nad čepelí. Držátko akupunkturní jehly má dvě základní funkce. Jednak rukojeť slouží k držení a používání jehly – terapeut se nedotýká čepele, ale rukojeti, která je vhodnější pro přesnou manipulaci s jehlou. Hrubá struktura rukojeti zajišťuje, že jehla neklouže a nekroutí se v prstech. Druhá funkce rukojeti úzce souvisí s teorií proudění energie Qi meridiány v lidském těle.

Nejčastěji používané jehly jsou ocelové rukojeti – jsou jimi vybaveny všechny standardní akupunkturní jehly. Existují však jehly s rukojetí z mědi, stříbra, plastu a dokonce i zlata (i když ty jsou velmi vzácné a obvykle drahé). Kov rukojeti ovlivňuje tok energie Qi jehlou. Během akupunktury proudí lidská energie Qi jehlou a poté se vrací do těla. Různé kovy vedou energii Qi různými způsoby, a proto mají na pacienta různé účinky. Terapeuti s hlubokými znalostmi akupunktury vědí, jak vybrat typ jehly pro zákrok, který má být proveden, aby specifickým způsobem stimuloval a reguloval tok energie Qi meridiány.

Jehly s plastovou rukojetí se obvykle dodávají ve formě krátkých kosmetických jehel (obličejové jehly), ale protože plast také způsobuje tok energie zvláštním způsobem, lze jehly s plastovou rukojetí použít i při jiných ošetřeních. Jehly s plastovou rukojetí jsou také nejčastěji používanými jehlami ve veterinární akupunktuře nebo akupunkturním ošetření pro zvířata. V tomto případě především praktické důvody – plastové rukojeti mají intenzivní barvy, díky nimž lze nasazenou jehlu snadno najít i v hustých a dlouhých vlasech. Díky tomu nehrozí, že při jejich vyjímání po ukončení léčby vynecháme jehlu – ponechání jehly po skončení akupunktury by mohlo být pro našeho čtyřnožce nebezpečné.

Zakončení jehly očkem nebo rovně

Tok energie Qi jehlou je ovlivněn nejen typem materiálu, ze kterého je rukojeť vyrobena, ale také tím, zda má rukojeť na konci očko nebo rovný konec. Populární akupunkturní teorie říkají, že jehly s rukojetí bez smyčky rozptýlí energii, zatímco jehly s smyčkou ji vracejí zpět do těla. Výběr jehly s očkem nebo bez něj tedy do značné míry závisí na škole akupunktury, kterou ve své praxi používáme, a technikách, které tato škola doporučuje.

BALENÍ A VODÍCÍ TRUBIČKA

Posledním prvkem, který je třeba vzít v úvahu při výběru té správné jehly pro nás, je způsob jejího balení a zda jsou součástí jehel i vodící trubičky.

Akupunkturní jehly jsou baleny v blistrech, jednotlivě nebo v několika blistrech v jedné blistrové přihrádce (obvykle 10 kusů v jedné přihrádce).

Jednotlivě balené jehly mají tu výhodu, že otevíráme každou jehlu zvlášť. Vzhledem k tomu, že jehly jsou sterilní a hermeticky zabalené, měly by být všechny použity po otevření. Při použití jednotlivě balených jehel tedy můžeme použít přesně tolik jehel, kolik potřebujeme, a žádná nepřijde nazmar. Jednotlivě balené jehly jsou určeny lidem, kteří provádějí ošetření malým, přesně definovaným počtem jehel – např. při domácím ošetření nebo při specializovaných ošetřeních.

Jehly balené po více kusech v jedné blistrové komoře jsou určeny především pro použití v akupunkturních místnostech, kde se používá velké množství jehel najednou.

Vodítka jsou plastové trubičky, přizpůsobené délce a šířce jehel, které usnadňují přesné napíchnutí kůže. Díky vodítku je snazší propíchnout přesné místo a jehla se při zavádění neohne.

Nejběžnější výrobci na trhu nabízejí jehly bez vodicích trubiček, nebo jehly s vodicí trubičkou.

Vodicí trubičky jsou užitečné především pro lidi, kteří se do tajů akupunktury teprve seznamují, a proto by tito lidé měli volit akupunkturní jehly s vodicí trubičkou, které jim ošetření výrazně usnadní. Vodicí jehly samozřejmě nejsou výlučné pro studenty akupunktury.

Často je také volí odborníci provozující akupunkturní kliniky, kteří chtějí provádět ošetření rychle a efektivně.

Akupunkturní jehly s vodicí trubičkou

Akupunkturní jehly s vodicí trubičkou

Akupunkturní jehly bez vodicí trubičky

Akupunkturní jehly bez vodicí trubičky